Малый престольный праздник Собор новомучеников и исповедников Церкви Русской

Тропарь новомучеников и исповедников Церкви Русской, глас 4.

Днесь ра́достно лику́ет Це́рковь Ру́сская, / прославля́ющи новому́ченики и испове́дники своя́: / святи́тели и иере́и, / ца́рственныя страстоте́рпцы, / благове́рныя кня́зи и княги́ни, / преподо́бныя му́жи и жены́ / и вся правосла́вныя христиа́ны, / во дни гоне́ния безбо́жнаго / жизнь свою́ за ве́ру во Христа́ положи́вшия / и кровьми́ и́стину соблю́дшия. / Тех предста́тельством, долготерпели́ве Го́споди, / страну́ на́шу в Правосла́вии сохрани́ // до сконча́ния ве́ка.

Перевод
Ныне радостно ликует церковь Русская, / прославляя новомучеников и исповедников своих: / святителей и иереев, / [царственных] страстотерпцев, благоверных князе́й и княгинь, / преподобных мужей и жён / и всех православных христиан, / во дни гонения безбожного / жизнь свою за веру во Христа положи́вших / и своею кровью истину сохранивших. / По их заступничеству, долготерпели́вый Господи, // в стране нашей Православие сохрани до скончания века!